Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Akasyalı Sokaklar

Akasyalı Sokaklar

Işık Kansu

Ulus Dağı Yayınları

Sepete Ekle

'Akasyalı Sokaklar
Üzüm kokan kızlarıyla
Sonra Selçuk göğünde yıldızlarıyla
Giriyordu gecesine denizin.
Gelmiş çağlardan gelecek çağlara
Ankara dayanıyordu.
Direnişi bu dizelerle benliğimize katmıştı Ceyhun Atuf Kansu. Ankara dayanmış ve Cumhuriyetle birlikte yeniden doğarak, salkım çiçekli akasyalar, sevgi dolu çocuklar edinmişti; hiçbir şeyden korkmadan; hiç kimseye öykünmeden ve muhtaç olmadan yaşamayı ilke edinen erdemli gençler için bağımsızlık alanları edinmişti. Yepyeni bir kültür yoğruluyordu her köşesinde...
Derken onlar geldiler usulca; öçlerini aldılar: Önce akasyaları kestiler, sonra gururla-rını kırdılar çocukların; çağdaşlığın anılarını bulvarlarda çukurlara gömdüler; sanatçı-ların izlerini sildiler; esnafın hünerli ellerini budadılar ve Başkenti demir parmaklıklarla parçaladılar.
Işık Kansu sezmişti vurgun yiyen Ankara ile birlikte Cumhuriyet onurunun ve erdemi-nin de yıkılacağını... Akasyalı sokaklarda yıllarca yaşayanları, yaşananları yazdı in-san duyarlılığıyla.
Aynı duyarlılıkla 'Diyarbakır'a ‘şad' akmayan insanlarımızın' öykülerini Ankara'ya ta-şıdı; belki de o eski günlerdeki gibi birlik oluruz da; Akasyalı Sokaklara döner; ‘Yiğit-leriyle bir ulusun özü – Serüvenleriyle yaşamanın özü – Öğretmenleriyle bir ül-künün özü – halk aydınlarıyla bir devrimin özü' diyen sese bir kez daha kulak veri-riz diye.
Sevgilerle, ışıltılarla, umutlarla ve hüzünle yoğrulmuş belgesel-anı-öykü...'
Mustafa Yıldırım
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *