Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Felsefe Sözlüğü

Felsefe Sözlüğü

Ümit Hüsrev Yolsal - Serkan Uzun -

Bilim ve Sanat Kitabevi

Sepete Ekle

Felsefece düşünmenin tarihinde hemen hiçbir uğrağı atlamaksızın bir uçtan diğer uca yol alan bu yapıt, aşağıda sıralanan özellikleriyle Türkçede kendi alanında yayımlanmış en kapsamlı başvuru kitabı olarak aranılır olmaya adaydır:
- Felsefeyi bina eden irili ufaklı yüzlerce felsefe işçisi.
- Arkheden zoon politikona, amor fatiden tabula rasaya felsefenin bugünkü sözdağarını borçlu olduğumuz yüzlerce Yunanca ve Latince felsefe terimi.
- Metafizikten varlıkbilgisine, bilgikuramından mantığa, estetikten etiğe felsefenin ana dallarının yanısıra teknoloji felsefesi, cinsellik felsefesi, spor felsefesi gibi yakın döneme özgü felsefe dalları.
- Oylumlu bir Türkiyede felsefe maddesinin yanısıra Beşir Fuattan Arda Denkele bu topraklarda felsefece düşünmeyi yeşertmeye çabalayan onlarca Türk felsefeci.
-Düşüncenin yatağını değiştirmeye yazgılı aşırılığın dört atlısı na (Nietzsche, Heidegger, Foucault, Derrida) ayrı bir ilgi ile özen; çekiçle, açmakla, kazmakla, sökmekle yaptıkları felsefelerine daha bir sokulmamızı olanaklı kılan onlarca kuşatıcı madde.
-Yapısalcılıktan post-yapısalcılığa, postmodernizmden sömürgecilik sonrasına, yorumbilgisinden yapısöküme XX. yüzyılın İkinci yarısına damgasını vuran felsefece düşünme yordamlarını açımlayan kapsamlı maddeler.
- Doğu felsefesi, İslâm felsefesi, dil felsefesi, ahlâk felsefesi, varoluşçuluk vd. üzerine doyurucu maddeler.
- Ne aradığını bilen okura kullanıcı dostu bir dizin ile kaynakçabilgisi.


(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *