Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

İz Yayıncılık (624 kitap)

İz Yayıncılık

İz Yayıncılık 1990 yılında kuruldu. Kuruluşunun ilk dönemlerinde gerek kitap seçimlerindeki titizliği, gerekse yayınladığı kitapların kalitesi ile okurların hemen ilgisini çekti. Türkiye’de kimsenin yayınlama cesaret ve imkânını bulamadığı önemli İslâm klasikleri ile Batı düşüncesinin saygın isimlerinin kitaplarını neşretti. Bir yandan klasik İslam mirasını gün ışığına çıkarırken, diğer yandan modern literatür üzerine yoğunlaştı; böylece geleneksel ve çağdaş kültür arasında köprü olmayı amaçladı.
Kitaba olan okuyucu ve araştırmacı ilgisini yeniden kitaba tahvil etmenin yolunun, yeni isimlere kendilerini gösterme imkânını vermekten geçtiğini düşünen İz Yayıncılık çıkardığı süreli yayınlarla da ses getirdi. Bilgi ve Hikmet 1992 ile 1996 yılları arasında 3 aylık bir periyotla yayımlandı ve Türk okuyucusu pek çok yeni ismi bu dergi sayesinde tanıdı. Mustafa Özel’in editörlüğünde yayımlanan aylık İktisat ve İş Dünyası dergisi 1991-1993 yılları arasında gerek içeriği, gerek sunumu ve görselliği ile dikkat çekti; okuyucunun iktisadî dünya görüşünün açılımına ve yeni vizyonlar kazanmasına katkıda bulundu. İz Yayıncılık’ın en önemli sayılabilecek süreli yayını ise İzlenim dergisi oldu. 1994 Şubat’ı ile Haziran arasında haftalık olarak yayınlanışı hariç tutulursa, 1992 ile 1997 yılları arasında aylık olarak yayımlanan bu dergi, İslâmî kesimde pek çok hususa öncülük etti. İzlenim, İslâmî kesimde teknik kalitesi, dosya haberleriyle hep ilkleri başlatan oldu.
İz Yayıncılık’ın tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri de ilk editörlerini İzlenim kadrosunun oluşturduğu Yeni Şafak gazetesi tecrübesidir. Entelektüel profili yüksek insanların gazetesi olarak Yeni Şafak, 1995 Ocak ayından 1998 Mart ayına kadar İz Yayıncılık bünyesinde faaliyet gösterdi. Gazetenin bu dönemdeki ekleri ve kitap promosyonları İz Yayıncılık editörlüğünün imzasını taşıyordu. Son olarak, yayın hayatını Nisan 2005 - Kasım 2006 tarihleri arasında sürdüren aylık kitap dergisi Kitap Postası da İz Yayıncılık bünyesinde yayımlandı.
Kitap yayıncılığında yirmi yıla yaklaşan İz Yayıncılık bu süre zarfında 500’ü aşkın kitap çıkardı ve bu kitapların pek çoğunun yeni baskılarını gerçekleştirdi. Yayın listesinde yer alan başlıca yazarlar arasında İbnü’l-Arabi ve Mevlana gibi, evrensel öğretileri Batı dünyasında da ilgi gören üstatlar; Hayreddin Karaman, Rasim Özdenören, Sedat Umran ve Turan Oflazoğlu gibi Türk bilgin, düşünür ve edebiyat adamları; Batının Illich, Vattimo, Capra, Guenon, Schuon ve Nasr gibi gelenekselci düşünürleri sayılabilir.
Kutlu İz’in peşinde bir iz bırakmak niyetiyle yola çıkan İz Yayıncılık, ticari kaygılar yerine Türkiye’de bilgi, düşünce, kültür ve sanat alanlarında kalıcı bir katkı ve etki oluşturma kaygısı taşıyor. Yayın hayatı boyunca niteliğin egemenliği ilkesinden hiç ödün vermeyen İz Yayıncılık, bundan sonra da aynı anlayışla yeni başarılara imza atmayı sürdürecektir.
Çatalçeşme Sok. No: 27/2
Cağaloğlu / İstanbul
Tel: (212) 520 72 10
Faks: (212) 511 57 91
www.iz.com.tr
bilgi@iz.com.tr

Alfabetik Fiyata göre Basım tarihine göre Çok satanlara göre

1 2 3 4 ... >>

1 2 3 4 ... >>