Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Kafka Minör Bir Edebiyat İçin

Kafka Minör Bir Edebiyat İçin

Félix Guattari - Gilles Deleuze -

Yapı Kredi Yayınları

Sepete Ekle

Gilles Deleuze ve Félix Guattari... Fransız felsefesinin bu iki sıra dışı ismi, 70li yıllarda başlayan ortak üretimlerinin önemli bir aşamasını oluşturan bu yapıtlarında, yüzyılın en büyük yazarlarından Kafkaya ve onun mektuplar, günlükler, düzyazılardan oluşan külliyatına son derece çarpıcı, ayrıksı bir yaklaşım getiriyor. Kapitalizm ve Şizofreni, Anti-Oedipus, Bin Yayla gibi kitaplarında geliştirdikleri kavram ağıyla baştan başa örülmüş olan Kafkada, bir yandan Kafka metinlerinin alışılageldik yorumlanma biçimlerini aşan, onları çürüten, tersine çeviren bir okuma önerisinde bulunurlarken, diğer yandan da, söz konusu yapıtı kendi felsefi bakışlarının bir aracı olarak kullanıyor ve bu yolla, felsefenin sanat yapıtını kullanma, onu kendine mal etme stratejileri; aşırı yorumun olanakları; dil üzerinde yeni, el değmemiş bir alan oluşturma gerekliliği üzerine düşünmeye devam ediyorlar.

Kafkanın yapıtına nasıl girmeli? O bir köksap, bir yuva. Şatonun, kullanım ve dağılım yasaları pek iyi bilinmeyen çoğul girişleri var cümleleriyle açılan metin, bu girişlerin, dehlizlerin, kaçış çizgilerinin, kat izlerinin, yazıların bütününde didik didik arandığı, takip edildiği, yapıtın bir tür mimari yapı olarak yeniden oluşturulduğu bir okuma serüvenine dönüşüyor ve hepimizi bu yazı labirentinde kafkaesk bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Kafka/Minör Bir Edebiyat İçin, Kafka okumalarını yeniden değerlendirmek, felsefi boyutlarını genişletmek isteyenler için eşsiz bir kaynak.
TADIMLIK

Demek ki, Oedipusun geliştirilmesinin ya da komik bir şekilde şişirilmesinin iki etkisi vardır: Aile üçgeninin altında ve içinde hareket eden diğer üçgenlerin karşıtlardan geçerek ortaya çıkartılması ve öksüz hayvan-oluşun kaçış çizgilerinin buna bağlı olarak izlenmesi. Başka hiçbir metin, bu iki görünüm arasındaki bağı, Dönüşüm kadar iyi açığa vuramaz. Bürokratik üçgen aşamalı olarak oluşur: Önce tehdit etmeye, buyurmaya gelen müdür; sonra, bankadaki görevine dönen ve üniformasıyla uyuyan, neredeyse bir üstünün sesinin evine kadar ulaşmasını bekliyormuşçasına itaat ettiği, hâlâ dışarıda olan bir gücün tanığı olan baba; ve nihayet, artık aileye dahil olmuş olan, ailenin yerine geçen, bir zamanlar babanın, annenin ve Gregorun oturmuş olduğu yerlere oturan üç bürokratın aniden işe karışmaları. Ve bununla bağlantılı olarak, aile üçgenine, ama özellikle bürokratik ve ticari üçgene oranla, yoğun kaçış çizgisini çizen Gregorun tüm hayvan-oluşları, onun kınkanatlı, mayısböceği, gübre böceği, hamamböceği oluşu.

Ama, tam da Oedipusun ötesiyle berisi arasındaki bağı kavradığımız bir anda, niçin her zamankinden daha da uzağız çıkışa, niçin çıkmazda kalıyoruz? Oedipusçu geri dönüş tehlikesi, güçlü bir şekilde her zaman var olduğu için. Hayvan soyları türünden diğer üçgenlerle ilgilenmeyi üstlenen aile üçgeninin her türlü yeniden oluşumu, her türlü yeniden kapanmayı önlemeye, sapkın büyütme kullanımı yetmemiştir. Dönüşüm, bu anlamda, örnek bir yeniden-Oedipuslaştırma öyküsüdür. Sanki Gregorun hayvan-oluşundaki yersizyurtsuzlaşma süreci belli bir anda engellenmiş gibidir. Sonuna dek gitmeyi göze alamayan Gregorun suçu mudur bu? Kız kardeşi, onu hoşnut etmek için bütün odayı boşaltmak ister. Ama Gregor, kürklü kadın portresinin elinden alınmasına karşı çıkar. Son kalan yerliyurtlu imge olarak gördüğü bu portreye yapışır. Aslında, kız kardeşin hoş görmediği tam da budur. Gregoru kabul etmiştir, şizo ensesti, güçlü bağlantıları olan ensesti, Oedipusçu ensestin karşıtı olan kız kardeşle ensesti, hayvan-oluş gibi insani olmayan bir cinselliğin göstergesi olan ensesti de Gregoru istediği kadar istemiştir...

(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *