Sepetinizde toplam 0
ürün bulunmaktadır.

Uçak Tasarım Projeleri

Uçak Tasarım Projeleri

L. R. Jenkinson - J. F. Marchman -

Bileşim Yayıncılık

Sepete Ekle

Uçak ve havacılık mühendislerine yönelik bu kitap, uçak ön tasarım aşamalarını tanıtmak ve bu ön çalışmalar sırasında izlenecek yöntemleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Kitabın ilk kısmı, tasarım aşamasının başlangıcını açıklar. İkinci kısımda ön tasarım aşamaları, problem tanımı, bilgi toplanması, ihtiyaçların belirlenmesi, konfigürasyon seçenekleri, ağırlık ve denge analizi, boyutlandırma ve çizimler, parametrik incelmeler ve performans hesaplamaları ve raporlamaya kadar bütün tasarım detaylarıyla anlatılmaktadır. Üçüncü bölümden itibaren sivil taşımacılıkla ya da askeri havacılık ya da yarış uçakları vb gibi farklı alanlardan yedi farklı uçak projesi başından sonuna kadar örnek çalışmalar olarak oldukça detaylı olarak incelenmektedir. Verilen örnek çalışmalar içinde, yolda bir araba gibi gidebilen uçak, iş jeti, bombardıman uçağı, askeri eğitim uçağı, insansız gözlem uçağı, amfibi uçak, akrobasi uçağı gibi farklı alanlardan örnekler yer almaktadır. Kitabın son bölümü olan on birinci bölümde ise uçak tasarımında proje takımlarının çalışma organizasyonu, toplantı yönetimi raporlama ve sunum teknikleri üzerinedir.

Bilindiği gibi uçak sanayi, ileri teknolojilere ve AR-GE çalışmalarına dayanmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmaların birçok sanayi dalına veri teşkil ettiği ve dolayısıyla diğer sektörlerde gelişmenin itici gücü olduğundan yola çıkarak bu çalışmanın tüm tasarımcılara yararlı olacağına inanmaktayız.

Kitabın Türkçeleştirilmesinde editör olarak çalışan Mak. Müh. Cahit Töre, TAI'de tasarım grubunun başında çalışmaktadır. Cahit Töre'nin yayınevimizden çıkan diğer kitapları, 'Geometrik Toleranslar', 'Mekanik Tasarımda Çelik ve Özellikleri', 'Geçme Toleransları' dır.
(Tanıtım bülteninden)

Kullanıcı yorumları

  • Bu kitap için henüz yorum yapılmamıştır.
Yorum yapın
Arkadaşınıza tavsiye edin
Hata bildirim

Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.

Kitap bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Kitap fiyatı çok yüksek
Kitap resimi hatalı
Diğer *